1. Anasayfa
  2. Sosyal Güvenlik
  3. UAVT Adresi Bulunamadı Hatası

UAVT Adresi Bulunamadı Hatası

UAVT Adresi Bulunamadı Hatası çözümü

UAVT adresi bulunamadı hatası çözümü, ve tanımlama işlemleri bu günkü yazımızın konusu,

Ulusal Adres Veritabanı Sistemi kısaca UAVT olarak tanımlanmaktadır.

Bu sistem Türkiye sınırları içerisindeki adreslerin ve adres kodlarının tanımlanmış olduğu bir veritabanıdır.

Bir çok kurum ve kuruluş bu sistemi kullanmakla birlikte SGK e bildirge sistemlerinde veya MUHSGK beyannamesi gönderilirken UAVT tanımlanmamış işyerleri için “UAVT adresi bulunamadı” uyarısı karşımıza çıkmaktadır.

Bu hatayı aşağıda belirtilen adımları uygulayarak çözebilirsiniz.

UAVT Adresi Bulunamadı Hatası Çözümü

UAVT adresi bulunamadı hatası genellikle yeni tescil edilmiş SGK dosyalarında, UAVT girişinin yapılmadığı durumlarda karşınıza çıkmaktadır.

UAVT adresi bulunamadı hatasının giderilmesi için,

  • Karşınıza çıkan ekranda, E-Bildirge “Kullanıcı Ad”, “Sistem Şifresi”, “İşyeri Şifresi” bölümlerini girerek “Giriş” butonuna tıklayınız.
  • “UAVT Adres Giriş” menüsü içerisindeki işyerinizin bulunduğu idari bölgeye göre “İl/İlçe Adresi“, “Köy Adresi” veya “Belediye Adresi” butonlarından birine tıklayınız.
  • Çıkan ekranda işyerinize ait adres bilgilerini girerek “Kaydet” tuşuna tıklayınız.
  • İşyeri adresini sistemde bulamamanız durumunda, adres sistemde kayıtlı olmayabilir ya da belediye numarataj çalışması sonucu adresiniz değişmiş olabilir.
  • Bu durumda, işyerinizin bağlı olduğu Belediye veya İl Özel İdaresi’nden bağlı bulunduğunuz adresi öğrenebilir, tanımlatabilir ve tekrar sisteme giriş yapabilirisiniz.
  • Adresin, bulunamaması ve beyanname verilmesi gerektiği durumlarda “Ulusal Adres Veri Tabanında işyerinin adres bilgilerine ulaşılamamıştır.” kutucuğu işaretlenerek beyanname gönderilebilir. Daha Sonra doğru adres sistem üzerinden güncellenebilir.

Ancak, bu ekran üzerinden herhangi bir adres değişikliği bildirimi yapılmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, bu sistem üzerinden sadece söz konusu adreste işyerinizin olduğunun beyanını almaktadır.

Diğer bir yöntem ise E devlet üzerinden UAVT işyeri adres tanımlaması yapılmasıdır.

  • https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre-uavt-adres-giris üzerinden yine aynı adımlar uygulanarak UAVT adres girişi yapılabilir.
  • Öte yandan, yine e devlet üzerinden ilk defa işyeri tescili yapan işyerleri, e bildirge şifrelerinin alındığı ekranda işyerlerinin sicil numaralarının üzerine tıklayarak çıkan seçeneklerden UAVT girişlerini yapabilirler.

Tüm bunların yanında, SGK nezdinde işyeri adresinizde bir güncelleme yaptıysanız yine UAVT sistemi üzerinden yeni adresinizi güncellemeniz gerektiğini de unutmayınız.

işverenin bildirimsiz fesih hakkı

“İşverenin Bildirimsiz Fesih Hakkı Hangi Durumlarda Söz Konusu Olur?”

Rastgele Gönderiler